Sitodruk pod postacią metod druku szablonowego znany jest ludzkości od tysięcy lat, twórcą tego rodzaju druku jest Yuzensai Miyasaki – Japończyk który rozpoczął zdobienie kimon za pomocą sitodruku . Jednak w Europie nadruk metodą sitodruku rozpowszechnił się dopiero w XX wieku.
Główną zaletą metody sitodruku jest prostota działania i możliwości szybkiej produkcji dużych nakładów. Sięgając do historii Polski, sitodruk wykorzystywany był w domowych warunkach jako główna metoda w „podziemnych drukarniach” podczas wojny i stanu wojennego.
Oczywiście jest to telegraficzny skrót wielowiekowej historii druku sitowego , nakreśliliśmy mniej więcej co to jest, lecz do czego służy technika sitodruku ?
Nadruk metodą sitodruku to rodzaj drukowania jedno lub wielobarwnego, który dzięki swej uniwersalności i prostocie procesu druku może być wykorzystywany w każdych warunkach na dowolnym podłożu – papier, skóra, tkaniny, dzianiny, blachy czy na tworzywach sztucznych.
Znajduje on zastosowanie przy zdobieniu odzieży metodą sitodruku, nadruku koszulek, druku artystycznych plakatów i innych prac artystycznych.
Technika sitodruku wykorzystywana w odpowiedni sposób (farby wodne lub plastizolowe) daje pełną dowolność co do stosowanego podłoża, tą metodą nadruku nadruku ozdobimy kartony, tkaniny, folię, plastik, drewno, metal i na inne podobne materiały.
Prawidłowo wykonany nadruk, popularną metodą sitodruku daje gwarancje dużej wytrzymałości. Przyjęło się mówić że jest to najbardziej odporna na pranie metoda znakowania odzieży. W tej metodzie drukujemy farbami wodnymi lub wykorzystywane są farby plastizolowe.
Każdy rodzaj farby ma swoje plusy i minusy, lecz od od strony klienta najważniejszym plusem farb wodnych jest ich większa delikatność w dotyku, lecz z drugiej mamy wyższą odporność na pranie gdy użyte zostaną farby plastizolowe.
Druk sitodrukiem jest dość prosty. Wymaga on wykonania jedynie kilku kroków, aby uzyskać wysokiej jakości, powatarzalny procesu druku.
1) Projekt graficzny
Podstawowy element każdego nadruku wykonanego sitodrukiem jest dobrze przygotowany projekt graficzny. Należy pamiętać że ta technika druku obarczona jest kilkoma podstawowymi ograniczeniami. Przede wszystkim grafik tworząc projekt formy drukowej musi docelowo uwzględnić ilości kolorów występujące we wzorze, który ma być wydrukowany. Najczęściej metoda sitodruku pozwala, na wykorzystanie maksymalnie 6-8kolorów w jednym wzorze.
2) Separacja kolorystyczna – przygotowanie diapozytywów na folii
Technika druku sitowego oparta jest głównie na nałożeniu farby przez drobne oczka siatki naciągniętej na ramę. Tak jak w popularnych „szablonach” wycinanych z papieru farba zostaje tylko tam gdzie w siatce był „otwór”. Przy drukach jedno kolorowych procesu druku jest dziecinnie prosty, problemy techniczne pojawiają się dopiero gdy w jednym wzorze chcemy użyć odcieni różnego koloru. W takim wypadku musimy przygotować separację kolorystyczną. Mówiąc ściśle, musimy wyodrębnić każdy kolor aby znalazł się na oddzielnej warstwie, zaś każdą tak stworzoną warstę musimy wydrukować na oddzielnej folii. Tak powstałe „folie” to diapozytyw (pozytywowy, monochromatyczny obraz naniesiony na przezroczysty nośnik).
3) Przygotowanie sita i naświetlanie
Gdy projekt jest już gotowy przechodzimy do kolejnego ważnego etapu. Dobór, przygotowanie i naświetlenie powierzchni siatki naciągniętej na ramę. Dobrze dobrana siatka sitodrukowa to podstawa każdego druku. Wybierając ją trzeba wiedzieć że każda siatka sitodrukowa posiada różną wielkość oczek, która powinna zostać ustalona i dobrana w zależności od szczegółowości wzoru, ilości kolorów, liczy się nawet kolor tkaniny! Zasada doboru jest dość prosta, im większe oczka tym farby sitodrukowe w większej ilości zostaną naniesione na produkt końcowy, warstwa farby będzie GRUBSZA. Jak wspomniałem, przy wyborze jak drobną siatkę użyć, istotny jest też kolor tkaniny. Im tkanina jest ciemniejsza, tym ciężej będzie ją pokryć jednolitą warstwą, dlatego gdy mamy ciemny kolor tkaniny użyjemy siatki z większymi oczkami, zaś im jaśniejsza jest tkanina użyjemy drobniejszej siatki. Dobrą regułą jest aby unikać dużej ilości farb na jednym wzorze, ponieważ taki nadruk będzie twardszy, mniej oddychający, a co za tym idzie mniej lubiany przez noszącą go osobę.
Gdy mamy już gotowe „sita” naciągnięte na ramy możemy przystąpić do etapu naświetlania.
Na przygotowaną siatkę pokrytą warstwą emulsji światłoczułej kładziemy naszą kliszę z zadrukowanym diapozytywem. Każda klisza to oddzielna siatka. Następnie naświetlamy w ten sposób sito, dzięki czemu wszędzie tam gdzie klisza była „pusta” warstwa emulsji światłoczułej stwardnieje, zaś tam gdzie klisza była zadrukowana będzie mogła zostać wypłukana w kolejnym etapie, dzięki czemy będzie możliwe przetłaczanie farby przez elementy drukujące (rakle) na wybrane podłoże (koszulka, papier itd).
4) Wypłukiwanie i osuszanie sita
To etap w którym wypłukujemy wszystkie „nie utwardzone” elementy na emulsji światłoczułej. Możemy to wykonać pod przysznicem, szlauchem lub „najlepsza opcja” przy użyciu myjki ciśnieniowej. Należy jednak zwrócić uwagę aby nie zrobić tego zbyt gwałtownie, co mogło by zniszczyć przygotowany wzór. Po wypłukaniu przygotowane sita, osuszamy je poprzez nawiew powietrza (najlepiej w temp. pokojowej aby nie zmienić naciągu siatki).
5) Pozycjonowanie sit oraz druk testowy
W wyżej opisany sposób przygotowujemy sita które będą odpowiadały za każdy kolor oddzielnie i możemy przystąpić do procesu druku. Drukujemy farbami wodnymi lub wykorzystujemy farby sitodrukowe plastizolowe. Aby zapewnić odpowiednią jakość nadruku musimy wykonać proces „pasowania kolorów”. Sita instalujemy w uchwytach naszego stolika do druku i sprawdzamy ustawienie każdego z nich tak aby przy ruchu karuzeli nakładane farby się idealnie zgrywały. Jedną z największych zalet sitodruku jest fakt że tak przygotowane i sposowane sita może posłużyć do nadruku koszulek w ilości „hurtowej” czyli 100, 200,300 itd na jednym ustawieniu!
6) Produkcja nadruków pełną parą 🙂
Po za kończonej produkcji, w zależności jak różnych farb użyliśmy, należy wyczyścić elementy drukujące (rakle, stoły) aby nie dopuścić do zatkania oczek siatki).
Dlaczego ceny sitodruku mogą być dużo niższe niż porównywalne nadruki innymi metodami ? Głównym gwarantem najniższej ceny sitodruku jest fakt, że raz wykorzystane sita można wykorzystać do produkcji tysięcy kopii. Ze względu na prostotę wykonania i możliwość stosowania różnych farb (zwykłe, metalizowane, puchnące itd) ta metoda nanoszenia nadruków pozwala na pełną dowolność i dostosowanie ilości kolorów i etapów zadruku (a co za tym idzie wpływu na niższą cenę nadruku). Uogólniając można przyjąć że przygotowanie sit jest kosztem stałym który ponosi się „prawie” jednorazowo, zaś sam wydruk jest bardzo szybki i tani ze względu na powszechnie dostępne farby w korzystnych cenach. Zapraszamy do kontaktu, doradzimy Państwu jaką najkorzystniejszą metodę wydruku wybrać, oraz przygotujemy indywidualną wycenę!